„Otsi Otti“ (inglise keelne vaste „Hug-a-Tree programm“, rootsi keeles „Hitta Vilse“) on kursus, kus lapsed saavad teadmisi käitumisest eksinu olukorras. „Otsi Otti“ väljaõppe eesmärgiks on õpetada lastele leia- mind- kergemini nippe, millega nad enda kiiremaks leidmiseks kaasa aidata saavad.Ajaloost:Programm sai alguse ajendatult 1981 aasta traagilisest õnnetusest Ameerikas, Californias. Kolmelapseline pere suundus telklaagrisse populaarse loodusraja lähistele. Nagu ikka seiklesid lapsed lähiümbruse looduses ning vanemad toimetasid laagriplatsil. Üheksa aastane Jimmy Beveridge eraldus vendadest ja ei jõudnudki tagasi telkimisplatsile. Otsingutega tegelesid nii vanemad kui ka pargi korravalvur ning kohalik politsei. Neli päeva pärast poisi kadumist, neli päeva täis muutlikke ilmastikuolusid, neli päeva pärast neljasaja otsija järjepidevat territooriumi läbisõelumist tõi välja poisi surnukeha. Jimmy hukkus hüpotermia ehk alajahtumise tagajärjel. See šokk tõi kaasa vajaduse õpetada noortele peamiseid ellujäämise teadmiseid. Liikumist asusid vedama Jimmy otsingut juhtinud korravalvurid. Aasta aastalt sai „Otsi Otti“ liikumine Ameerikas juurde tuntust ning järgijaid. 1999 aastal tõlgiti programm ka rootsi keelde ning hakati õpetama sealsetele vabatahtlikele. Sealtkaudu jõudis liikumine ka Eestisse. Mida kujutab endast „Otsi Otti“ programm:„Otsi Otti“ kursus jagab lastele teadmisi põhilistest psühholoogilistest ja füüsilistest vajadustest, mis mõjutavad nii laste kui ka täiskasvanute käitumist ohu olukorras. Samuti saadakse kursuse käigus teada, kuidas teha end otsija jaoks nähtavaks ja kuuldavaks ning kuidas elada üle öö metsas. Kursuse käigus peaks lapsel tekkima arusaam, et tema ise oma valmisolekuga ja teadmistega saab aidata end otsijatel võimalikult kiirelt leida.
MTÜ Lembitu Maleva pakutava Otsi Otti kursuse käigus saavad osalejad ühe tunni jooksul üldteadmisi programmi kolmest põhireeglist ning järgneva nelja tunni jooksul harjutatakse õpitut praktiliste harjutuste abil. Esialgu oli programm suunatud eelkõige lastele vanuses 7–12 eluaastat, kuid programmi on võimalik kohandada ka noorematele ning vanematele lastele. Programm on väga tänuväärne, võimaldades ennetada võimalikke eksimisohte, kuid andes samal ajal põhjuse viia lapsed metsa ning tutvustada neile loodust, keskkonnahoidu ja meeskonnatöö olulisust. Samuti võimaldab programm tegevusse haarata lapsevanemaid, mis toetab ja julgustab õpetajaid enam lastega loodusesse minema. Olema sõber, kellega osatakse ka väikeste riidude korral sõbralikult läbi saada. Alles seejärel, kui keskkond pakub turvatunnet ja seda ka õpetajatele ning lapsevanemale, saab metsakeskkonda kasutada õppeklassina. Igal aastal eksib Eestis lapsi ja täiskasvanuid. Vahel võivad eksimise tagajärjed olla äärmiselt traagilised. Et viia ohtu miinimumini, vajavad lapsed ettevalmistust võimalikuks eksimiseks. Otsi Otti on koolitus, mille eesmärgiks on valmistada lapsed ette olukordadeks, mil ta satub loodusega silmitsi nii, et ellujäämine sõltub vaid iseenda teadmistest ja vastupidamisest.
Koolituse kava:
Kursuse käigus õpetatakse last kasutama kolme põhireeglit.
1. Kallista puud. Et eksinud laps ei jookseks mõttetult ringi, vaid jääks paigale. Puu on talle kaaslaseks, kuni laps leitakse.
2. Ole kuuldav ja nähtav. Kuidas teha metsa all olevast materjalist ohumärke, mida märkaksid juhuslikud möödujad, otsijad, helikopter ja haistaksid koerad.
3. Hoia sooja. Kuidas istuda ja olla, et oleks soojem. Kui laps peab kauemaks metsa jääma, siis kuidas ehitada onni.
Programmi sisu muutub ja täieneb vastavalt õpetatavate laste vanusele. Toimumise aeg ja koht kokkuleppel.